Міністерство юстиції дозволило реєструвати права на нерухоме майно, розташоване на окупованих територіях, у будь-якому регіоні України
5 квітня 2016 р. набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 28.03.2016 р. № 898/5 «Про врегулювання відносин, пов’язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, що розташоване на тимчасово окупованій території України».
Згаданий наказ Мін’юст видав з метою забезпечення та захисту прав та законних інтересів власників, інших набувачів нерухомого майна, а також належного надання послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Наказом встановлюється, що державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що розташоване в межах території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей, проводиться незалежно від місцезнаходження такого нерухомого майна.
Ведення реєстраційних справ у паперовій формі щодо нерухомого майна, що розташоване в межах території АР Крим та міста Севастополя, надалі забезпечуватиме Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області. Водночас ведення реєстраційних справ щодо нерухомого майна, розташованого на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, здійснюватимуть відповідно Головні територіальні управління юстиції у цих областях.
Слід зазначити, що згідно ст.3 нової редакції Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка набрала чинності з 01.01.2016 р., державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна, проте в межах відповідного регіону (Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя). В той же час нотаріуси уповноважені здійснювати реєстрацію права власності та інших речових прав взагалі без прив’язки до місцезнаходження нерухомого майна. Згадана стаття також уповноважувала Міністерство юстиції України приймати рішення про проведення держреєстрації права власності та інших речових прав поза межами відповідних регіонів.
З практичних питань реалізації своїх прав вимушені переселенці можуть звертатися до партнерів проекту «Захист прав ВПО в Україні – правова допомога, інформаційні кампанії та цифрові інструменти», який реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.