Внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод ВПО

3 січня 2016 року набрав чинності Закон України №2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яким внесено ряд нововведень для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Так, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до внесених змін, статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) поширюється не лише на громадян України, але і на іноземців або осіб без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення вказаних  обставин.

Гарантії прав ВПО тепер мають не лише громадяни у яких в паспорті є відмітка про реєстрацію місця проживання , але й ті , які жили на тимчасово окупованих територіях без реєстрації. Для того, щоб підтвердити проживання в зоні конфлікту, достатньо військового квитка, трудової книжки, документа, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, медичних документів або навіть фотографій чи відеозаписів. У таких випадках рішення про видачу довідки ВПО приймається протягом 15 днів, з можливістю оскарження відмови.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково на відміну від попереднього варіанту документа, який був чинним лише 6 місяців.

Якщо переселенець добровільно повертається додому на тимчасово окуповану територію на тривалий термін, він зобов’язаний повідомити про це орган, який видав йому довідку ВПО. Зробити це необхідно не пізніше, ніж за 3 дні до дня від’їзду. В іншому разі, через 60 днів відсутності, дію такої довідки скасують.

Рішення про скасування дії довідки надається компетентним органом внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з моменту прийняття такого рішення. Відтепер, подати заяву про припинення трудових відносин для набуття статусу безробітного, в разі припинення приймання поштових відправлень на територію адміністративно-територіальної одиниці, з якої відбулося внутрішнє переміщення, можна  безпосередньо до відповідного центру зайнятості за місцем дійсного проживання ВПО.

Внутрішньо переміщені особи мають право на забезпечення лікарськими засобами та надання необхідної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я. Цим законом запропоновано Кабінету Міністрів України в 3-місячний термін підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України зміни та доповнення до Податкового кодексу України та Митного кодексу щодо звільнення від оподаткування та митних платежів міжнародної гуманітарної , благодійної, технічної та будь-якої іншої безповоротної допомоги, що надається внутрішньо переміщеним особам.

 

Примітка: З практичних питань реалізації своїх прав вимушені переселенці можуть звертатися до партнерів проекту «Нові виклики в правовій підтримці та захисті прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні», який реалізується Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) у Волинській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернігівській областях.