Івано-Франківські підприємці та громадськість усувають корупційні ризики в рішеннях міської ради

В Івано-Франківську триває робота з вироблення пропозицій до рішень Івано-Франківської міської ради в рамках регіонального компоненту проекту USAID «Впевнений бізнес — заможна громада».

Експерти Молодіжного громадського центру «Еталон», регіонального партнера проекту, представили висновки з аналізу чинних рішень міської ради, що регламентують умови та порядок пайової участі замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, а також відносини, пов’язані з оформленням оренди (суборенди) земельних ділянок у місті Івано-Франківську.

infogr

Так, 6 серпня відбулася друга фокус-група за результатами громадської антикорупційної експертизи рішення Івано-Франківської міської ради №1231-38 від 18.10.2013р. «Про Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста»».

За словами експерта Наталії Кобильчак, виявлено порушення процедури отримання технічних умов. Місцевий нормативно-правовий акт всупереч чинного законодавства зобов’язує забудовників отримувати додаткові погодження при одержанні технічних умов. Також ускладненою є процедура відшкодування вартості робіт з будівництва інженерних мереж/об’єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки через додаткові погодження, не передбачені законом.

«Як наслідок, — говорить пані Наталія, — утворюється корупційний ризик неправомірної відмови через невизначеність умов та порядку такого погодження».

Поміж іншого виявлено додаткові штучно створені перешкоди при укладенні договору на пайову участь, зокрема, вводиться така не встановлена законом умова, як позитивне рішення виконавчого комітету міської ради та реєстрація договору в одному зі структурних підрозділів міськвиконкому.

«Такий «індивідуальний підхід до вирішення питань» спричинює загрозу корупційних шляхів пошуку забудовниками «інших порядків», — стверджує юрист МГЦ «Еталон», Іван Ватутін. — Те саме стосується формулювань, що розмір пайової участі може бути зменшений на вартість виконаних робіт та/або переданих об’єктів. При цьому не зрозуміло, за яких умов може бути зменшений, а за яких — забудовнику не отримає такого зменшення. Як наслідок, посадовці мають широкий простір для вибору того чи іншого рішення, чим створюють ризик «вирішення питання» зі сторони суб’єкта господарювання».

7 серпня місцеві підприємці, експерти та представники місцевої влади та представник Державної регуляторної служби в області вдруге обговорили положення про оренду земельних ділянок комунальної власності у м. Івано-Франківську, що затверджено рішенням Івано-Франківської міської ради №1446-45 від 19.06.2014р. Експерти МГЦ «Еталон» виявили, серед іншого, не передбачені законодавчими актами, додаткові зобов’язання для суб’єктів господарювання, зокрема, щодо попереднього погодження майбутнім орендарем проекту договору оренди до прийняття рішення міської ради про надання землі в оренду; подання додаткових документів; щодо ініціативи з внесення змін до договору оренди землі у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати.

«Не конкретизовано, в яких саме «інших» випадках порушень договірних зобов’язань орендаря можливе розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку з ініціативи орендодавця, що створює ризик необґрунтованого розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку, — говорить експерт Микола Булавинець. — Також формулювання «представлення необхідних документів» створює загрозу потенційного затягування процедури з посиланням на ненадання усіх необхідних документів або вимагання додаткових документів».

Учасники фокус-груп дійшли висновку, що окремі положення діючих регуляторних актів суперечать чинному законодавству, а також можуть бути корупційно небезпечними для суб’єктів підприємницької діяльності. За словами Миколи Іванчишина, начальника відділу земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, частково пропозиції, подані експертами, вже враховані в проекті рішення, яке буде розглянуто на черговій сесії міськради.

Регіональний координатор Леся Аронець каже, що найближчим часом регіональна команда проекту працюватиме над узагальненням результатів антикорупційної громадської експертизи та підготовкою проектів рішень, які після громадських обговорень у форматі круглого столу будуть передані до Івано-Франківської міської ради задля внесення змін до чинних документів.

Проект USAID «Впевнений бізнес — заможна громада» сприяє внесенню, ухваленню та впровадженню невідкладних реформ у сфері боротьби з корупцією та покращення бізнес-середовища для малих та середніх підприємств в Україні. Проект впроваджується Центром міжнародного приватного підприємництва (СIPE).

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах, як економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. В Україні Агентство США з міжнародного розвитку надає технічну та гуманітарну допомогу починаючи з 1992 року. За додатковою інформацією про програми USAID в Україні звертайтеся до Відділу USAID із зв’язків із громадськістю за телефоном +38 (044) 521-5741, на Інтернет-сторінку http://ukraine.usaid.gov або на сторінку у соціальній мережі Фейсбук: www.facebook.com/USAIDUkraine