Експерти МГЦ «Еталон» провели антикорупційну експертизу низки регуляторних актів

Експерти МГЦ «Еталон» в рамках реалізації проекту USAID «Вдалий бізнес – заможна громада» проаналізували 57 регуляторних актів, прийнятих органами місцевого самоврядування м. Івано-Франківська, на предмет наявності двох видів чинників.

Перший стосується формальних порушень чинного законодавства. Тобто це ті «процедурні» порушення вимог законодавства, що визначає державну регуляторну політику у сфері господарської діяльності. Інший вид досліджуваних чинників – це наявність у регуляторних актах корупціогенних чинників. Тобто тих положень, що містять загрозу виникнення корупції.

Так, було опрацьовано 31 «самостійних» регуляторних актів та 27 внесених до них змін і доповнень. Це рішення Івано-Франківської міської ради та її виконавчого комітету в таких сферах, як:

 • землевідведення, оренда землі та землекористування у населених пунктах;
 • містобудування, будівництво та архітектура, благоустрій населених пунктів;
 • розміщення та використання зовнішньої реклами у населених пунктах;
 • оренда та користуванням майном, що перебуває у комунальній власності (зокрема нежитлові приміщення).

В ході аналізу всієї досліджуваної сукупності регуляторних актів виявлено такі формальні порушення, як:

 • відсутність експертного висновку профільної депутатської комісії;
 • не проведення відкритих громадських обговорень проектів;
 • недотримання передбачених законодавством регуляторних процедур;
 • неподання проектів до уповноваженого органу;
 • не оприлюднення прийнятих рішень;

Що стосується наявності корупціогенних чинників, то такими виявилися:

 • відсутність критеріїв / підстав для відмови;
 • відсутність опису адміністративної процедури (хто, як, коли, що …);
 • неврегульованість питання на законодавчому рівні – власний розсуд на місцях;
 • відсутність встановлених строків для окремих адміністративних процедур;
 • вимагання документів, які є в наявності у органу місцевого самоврядування;
 • завищені вимоги до суб’єктів господарювання;
 • нечіткість формулювань (як правило…, може надаватися…)
 • відсутність відповідальності за колегіальне «неприйняття» рішення / необгрунтування прийняття негативного рішення в адміністративній процедурі


Результати роботи експертної групи, інвентаризації та первинного антикорупційного скринінгу місцевих регуляторних актів м. Івано-Франківська презентовано 15 травня в м. Києві під час національної конференції «Розвиток і державна підтримка МСП: реальний стан, політичні декларації та законодавче забезпечення»

В даний час триває робота експертів з підготовки висновків громадського дослідження та аналізу (громадської антикорупційної експертизи) місцевих регуляторних актів. Зокрема, опрацьовуються рішення органів місцевого самоврядування Івано-Франківська, що регулюють земельні відносини, а також відносини у сфері архітектури та містобудування.

 

Довідково:

З вересня 2014 року Центр міжнародного приватного підприємництва (CIPE) розпочав реалізацію Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Впевнений бізнес – заможна громада» (Підтримка невідкладних реформ для покращення бізнес-середовища в Україні).

Метою Проекту є сприяння внесенню, ухваленню та впровадженню невідкладних реформ у сфері подолання корупції та покращення бізнес-середовища для малих і середніх підприємств в Україні, а також надання регіональним бізнес-асоціаціям необхідних навичок й умінь з аналізу політики, проведення адвокаційних кампаній та сприяння впровадженню реформ на підтримку бізнесу.

Однією зі складових Проекту є покращення регуляторного середовища на місцевому рівні (перегляд місцевих регуляторних актів) та вдосконалення програм підтримки підприємництва задля поліпшення умов ведення бізнесу.

Івано-Франківська область увійшла до трійки регіонів України, де впроваджуватиметься регіональний компонент Проекту (разом з Вінницькою та Сумською  областями).

 

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах, як економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор.  В Україні Агентство США з міжнародного розвитку надає технічну та гуманітарну допомогу починаючи з 1992 року. За додатковою інформацією про програми USAID в Україні звертайтеся до Відділу USAID із зв’язків із громадськістю за телефоном +38 (044) 521-5741, на Інтернет-сторінку http://ukraine.usaid.gov або на сторінку у соціальній мережі Фейсбук: www.facebook.com/USAIDUkraine.